Mini Ogrod Botaniczny

Ochrona Środowiska,, Przyszkolny Mini Ogród Botaniczny ”
We wrześniu 2016 roku pani Jolanta Boss złożyła do WMODN w Elblągu - Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej wniosek o dofinansowanie projektu pn ,,Mini Ogród Botaniczny”. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony i rozpoczęły się prace w terenie. Ogród powstał na niezagospodarowanym terenie między budynkami szkolnymi. Projekt aranżacji zielenią owego patia przygotował dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Elblągu mgr inż. Leon Jerzy Budzisiak. W prace ziemne włączyli się nie tylko rodzice ale także innymi mieszkańcy wsi; przygotowano grunt, rozłożono agrowłókninę, wytyczone zostały ścieżki, posadzono drzewa, krzewy i niewielką ilość krzewinek. Zakupiono również obrzeża chodnikowe (krawężniki) i tablicę informacyjną. Jednak trudne warunki atmosferyczne uniemożliwiły ułożenie krawężników wzdłuż ścieżek. Praca ta została wykonana w kwietniu 2017 roku. W marcu tego roku pani Jolanta ponownie złożyła wniosek i w maju rozpoczęła dalsze prace . Zakupiła rośliny zielne oraz brakujące drzewka, wspólnie z rodzicami i pracownikami szkoły je posadziła. Warunki atmosferyczne nie sprzyjały pracom ziemnym. Raz było za mokro, raz za sucho a w maju nawet spadł śnieg. W końcu udało się wykonać wszystkie zaplanowane prace. 20 czerwca pani Jolanta Boss zorganizowała uroczyste otwarcie Mini Ogrodu Botanicznego przy naszej szkole. Zaprosiła wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania patia. Niestety nie każdy mógł przybyć na to spotkanie. W uroczystości brali udział Wójt Gminy Elbląg Pani Genowefa Kwoczek, kierownik Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej Pani Wiesława Kamińska oraz rodzice uczniów i mieszkańcy pobliskich miejscowości. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali podziękowania i prezenty zrobione przez dzieci. Uczniowie klasy drugiej wykonali inscenizację pt. ,,Eko Kapturek”. Z okazji otwarcia ogrodu otrzymaliśmy prezenty, pani Wójt przekazała nam trzy jałowce skalne a pani Wiesława Kamińska grę podłogową ,,Dbam o zdrowie”.
Dofinansowanie (5.300 zł), które otrzymała szkoła pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem WMODN w Elblągu - Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Wykorzystaliśmy również część środków finansowych (około 900zł), które otrzymaliśmy w 2016 roku w nagrodę za udział w selektywnej zbiórce odpadów organizowanej przez Urząd Gminy Elbląg.
Od firmy MEYER – Pana Michała Meyer otrzymaliśmy białe kamienie, które ozdobiły nasz ogródek.
Wszystkim osobom, a zwłaszcza rodzicom, które przyczyniły się do powstania Mini Ogrodu Botanicznego bardzo, bardzo DZIĘKUJEMY!!!
Pozostałe zdjęcia w galerii zdjęć.